Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna
Strona główna » Historia Muzeum » Historia Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna

Historia Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna   

Początki gromadzenia pamiątek historycznych w Szubinie mają swoje korzenie w okresie dwudziestolecia międzywojennego. W czasie wojny bezcenne dokumenty, fotografie i inne przedmioty związane z Ziemią Szubińską przechowywali tutejsi harcerze z Szarych Szeregów. W 1965 roku powstała Izba Pamięci Narodowej, która działała przy Domu Harcerza w Szubinie. Czynny był także Gabinet Historyczny Bydgoskiej Chorągwi ZHP. Od 1993 roku działa Muzeum Ziemi Szubińskiej, które przejęło tradycje i zbiory Izby Pamięci Narodowej. Zostało ono utworzone uchwałą Rady Miejskiej w Szubinie i ma charakter muzeum komunalnego. Do połowy 2000 roku Muzeum mieściło się w Domu Harcerza przy ul. Winnicy w Szubinie. Obecnie placówka funkcjonuje w nowej siedzibie, historycznym budynku Domu Polskiego, który zbudowany został w 1912 roku z funduszy społeczeństwa polskiego. Założycielem muzeum i pierwszym kustoszem był Zenon Erdmann (1918-2002). Od 2003 r. muzeum nosi imię Zenona Erdmanna.

Muzeum gromadzi muzealia w działach: Historia, Etnografia, Sztuka. Na co dzień czynne dla zwiedzających są ekspozycje stałe pt:

- Dzieje Szubina i Ziemi Szubińskiej,
- Zamek rycerski w Szubinie.
- Historia harcerstwa,
- II wojna światowa,
- Powstanie wielkopolskie,
- Kolekcjonerstwo,
- Lokalna kultura materialna.

Organizowane są także wystawy czasowe na bazie zbiorów muzealnych i depozytów. Spośród cennych eksponatów należy wymienić: proporzec bojowy z 1939 r. dowódcy dywizji gen. Kutrzeby, sztandar skautowski z Bracina z 1916 r., militaria, numizmaty, filatelistykę, stuletnie kryształowe lustro, starodruki sprzed 200 i więcej lat, między innymi odezwa króla Stanisława Augusta z 1792 r., dokumenty i korespondencja sprzed rozbiorów Polski, z czasów Księstwa Warszawskiego, oraz niewoli pruskiej. W zbiorach harcerskich cenne są kroniki harcerskie, których zgromadzono ponad 500 tomów oraz czasopisma. Unikalna kolekcja obejmuje fotografie i negatywy, bogaty zbiór książek, jak również plakaty i afisze, dyplomy kalendarze. Stan zbiorów stale wzrasta dzięki licznym darowiznom od osób prywatnych z kraju i zagranicy oraz przekazom organizacji społecznych i instytucji.

Przy muzeum Ziemi Szubińskiej działa Koło Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, Młodzieżowy Klub Filatelistów, Klub Seniorów ZHP.
Muzeum prowadzi także działalność badawczą i wydawniczą. Materiały znajdujące się w muzeum są udostępniane wielu studentom, uczniom, historykom i dziennikarzom.


tagi : historia, muzeum


wytworzył : Kamila Czechowska ( 2011-07-01 )

opublikował : Kamila Czechowska ( 2011-07-27 23:36:18 )


liczba odsłon : 605

Rejestr zmian

» powrót do poprzedniej strony

Data wydruku : 2024-11-21
Źródło : Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna - https://bip.muzeum.szubin.net
ostatnia aktualizacja Biuletynu 2024-07-18 11:31:17

BIP - Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna - version: 1.0 - 2011-2024


InterMan 2011- 2024